Gyokuro

Gyokuro (japonsky: 玉露) je prémiový, stíněný japonský zelený čaj s vysokou koncentrací bohaté chuti Umami. Zatímco Sencha je obvykle pěstována na plném slunci, Gyokuro je chráněno před sluncem. Zastínění speciálními plachtami trvá přibližně 20 dní, ale doba se liší podle farmáře a regionu.

Katechiny (druh antioxidantů), které způsobují hořké chutě v čaji, se díky stínění rostliny během růstu listů nevytvářejí. Místo toho si rostlina zachovává vysokou úroveň aminokyseliny L-theanin, což vede ke zvýšení chuti Umami. Stínění také zvyšuje množství chlorofylu, což vytváří krásné tmavě zelené barvy v listech.

 

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem
Gyokuro Ippeki 1nalev
Tip
438 Kč

Gyokuro Ippeki láká svou jemnou chutí a hlubokým aromatem hor doplněným o nasládlou dochuť....

Kód: 828
Gyokuro Ippeki Premium 1 Nalev (1)
468 Kč

Gyokuro Ippeki Premium je nejvyšší sortou čajů Gyokuro na našem e-shopu. Jedná se o výběrový čaj...

Kód: 829

Metody stínění, sklizně a zpracování

Stínění:

Existují dvě základní techniky stínění čajových keřů, které platí pro Kabuse, Gyokuro a Matcha.

Dražší zastiňované čaje jsou stíněny pomocí konstrukce. Nad čajovým polem je postaveno lešení, aby stínicí materiál zůstal nad čajovými rostlinami. To umožňuje rostlinám volně růst a zajišťuje prostor pro ruční sběr. Méně časově náročnou metodou je položit stínicí materiál přímo na rostliny. Tato metoda je vhodná pro strojní sklizeň; listy jsou omezeny váhou materiálu a mohou být poškozeny, pokud vítr způsobí, že stínicí materiál bouchá do listů.

Co se týče materiálu, farmáři mohou použít buď nějaký druh plastové fólie, která je levnější a vydrží déle. Nebo pro prémiové čaje mohou být použity různé druhy slámy nebo rákosu, což umožňuje vrstvení (a tím postupné přizpůsobení slunečního světla, které dopadá na listy). Použití přírodních materiálů je také mnohem časově náročnější, což zvyšuje výrobní náklady.

Sklizeň:

Nejjednodušší metodou sklizně čajů je strojní sklizeň. Menší farmy mohou používat jednolistové nebo dvoulistové řezací stroje, které foukají řezané listy do pytle, a větší farmy na rovných plochách mohou používat pásové sklízecí stroje, které mohou sklízet 1-3 řady keřů najednou, v závislosti na jejich velikosti. Keře jsou již dopředu tvarovány před vyrašením listů prvotním řezáním, čímž vzniká základna, ze které se objeví nové listy. Tento základ umožňuje farmáři minimalizovat zahrnutí staršího listu/stonku do sklizně.

Ruční sběr čajových listů není běžný a používá se pouze pro výrobu nejprémijovějších čajů. Obvykle se vyprodukuje jen velmi malé množství (i ty největší farmy vyprodukují maximálně několik desítek kilogramů). Sběr často provádějí dobrovolníci, přátelé či rodina farmářů a občas i brigádníci.

Kompromisem mezi strojní sklizní a ručním sběrem je použití křovinořezu s připojeným pytlem pro zachycení řezaných listů. To umožňuje sběrači sklízet více listů najednou, ale být selektivnější než s větším sklízecím strojem.

Zpracování:

Gyokuro se zpracovává podobně jako Sencha s mnoha možnými proměnnými, které lze upravit, nejdůležitější je doba napařování. Krátká doba napařování umožňuje farmáři zachovat tvar listu, což vede k dlouhým, dokonale tvarovaným jehličkám při rolování. Výsledný čaj produkuje lehkou, průsvitnou nažloutlou barvu. Delší doba napařování naopak vyprodukuje tmavší zelenou až brčálovou barvu, která bude neprůhledná kvůli většímu množství listové drti.